pieczenie ciast

Pieczenie ciast to naprawdę frajda!Sprawia mi ogromną radość gdy rodzinka pałaszuje moje wypieki a dziś zaszalałam w kuchni i upiekłam róże karnawałowe i chrust.Składniki potrzebne na ciasto; 40 dkg mąki , 2 łyżki cukru pudru ,2 łyżki octu , 6 żółtek ,2 łyżeczki proszku do pieczenia , szczypta soli ,6 łyżek gęstej śmietany.Ciasto zagniatamy,trzeba je dobrze wyrobić następnie rozwałkować i nożem lub radełkiem wycinać na chrust podłużne paski a na róże wycinać krążki.Potrzebna jest szklanka,literatka i kieliszek-trzy koła większy,mniejszy i najmniejszy łączymy środek maczając w białku żeby się trzymało. Każde kółeczko od środka do brzegu nacinamy w 4 miejscach zanim je połączymy.Smażymy w głębokim tłuszczu.Zrobiłam z dwóch porcji zostało mi sporo białek jutro wymyśle ciasto i wykorzystam je. Smacznego!

niedziela, 26 kwietnia 2015

PLEŚNIAK

Ciasto:
– 50 dag mąki
– 4 żółtka
– 3 łyżki cukru
– 15 dag margaryny, 10 dag masła, ( w sumie 25 dag tłuszczu, jeśli ktoś chce to może dać tylko margarynę)
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 i 1/2 łyżki kakao
 Wykonanie:
Ze wszystkich składników wyrobić ciasto. Podzielić na 3 różnej wielkości części.
Pierwszą część – ok. 40 dag- wyłożyłam w blaszce.
Do drugiej części – około 30 dag- dodałam kakao. Przygotowane ciasto z kakao należy włożyć do woreczka i zamrozić. Ostatnią 3 część ciasta jasnego (najmniejszą), która nam została również schładzamy.
Na wcześniej wyłożone jasne ciasto dajemy np. powidło śliwkowe. Ja kupiłam powidło śliwkowe, ale dodałam również trochę marmolady wieloowocowej bo miałam w domu. Następnie dodałam trochę bakalii. Mogą to być suszone: morele, śliwki, rodzynki – w zależności co macie w domu. Na powidło należy wyłożyć pokrojone bakalie.
Następnie na wierzch ścieramy na tarce o grubych oczkach schłodzone ciasto kakaowe (t0 ta druga część ciasta).
Kolejna warstwa to ubite białka na sztywną pianę do której dodajemy 2/3 szklanki cukru i płaską łyżkę mąki ziemniaczanej. Na białka ścieramy ostanie (ostatnia część) schłodzone jasne ciasto.
Piec w temperaturze 180 C około 45- 50 minut, na złoty kolor.
Pleśniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz